Sok olyan étel van, ami a macskákra nézve mérgező. Ki gondolná, hogy az emberek által imádott csokoládé cicánkra nézve végzetes lehet? Az alábbi táblázatokban összefoglaltuk azokat az ételeket, amiket NEM SZABAD SEMMILYEN körülmények között kedvencünknek adni, illetve azokat az ételeket, amik bizonyos feltételekkel ADHATÓK, sőt kell is adni nekik, de figyeljünk oda a kritériumokra.
| NEM ADHATÓ A CICÁNAK | |
| alkohol | Mérgezést, kómát, akár halált okozhatnak. |
| bab | Puffasztó étel, a cica pocakja nem/nehezen tudja feldolgozni, szenvedést okoz neki a haspuffadás. |
| citrusfélék | A bennük lévő illóolajok hányást váltanak ki. |
| cukor (vagy bármilyen édes étel) | A macskák rosszul tolerálják, hasmenést kaphatnak tőle, rendszeres fogyasztása cukorbetegséghez vezet. |
| csokoládé | A csokoládéban fellelhető alkaloidvegyületek (teobromin és koffein) felelősek a mérgezési tünetek kialakulásáért. Már akár 3 g csokoládéval kiválthatóak mérgezési tünetek egy átlagos macskán. Tünetek lehetnek: szapora szívverés, vérnyomásesés, izgatottság, epilepsziás rohamok, kóma, halál. Állataink lényegesen nehezebben bontják le a theobromint és koffeint, mint mi magunk. |
| datolya | Bélelzáródást és bélgyulladást okoz. |
| dohány | Nikotint tartalmaz, ami az emésztő- és az idegrendszerre is káros. Felgyorsult pulzust, ájulást, kómát, majd halált okoz. |
| édességek | Elhízás, fogak megbetegedése, sőt akár cukorbetegség is lehet az édességfogyasztás következménye. |
| hagymafélék | Nyersen, főzve, és porított formában egyaránt, toxikus anyagai a vörösvérsejteket támadják meg, az eredmény vérszegénység. (A kutyák is érzékenyek rá, de a macskák még inkább.) |
| földimogyoró | Toxikus anyagai az emésztőrendszert, az idegrendszert és az izmokat károsítják. |
| fűszeres ételek | Nem tesz jót a gyomruknak, gyomorhurut alakulhat ki. |
| gombafélék | Sokkot, akár halált is okozhatnak a benne lévő toxikus anyagok. |
| halszálka | Elakadhat az emésztőrendszerben, akár át is szúrhatja a gyomrot vagy a beleket. |
| kakaó | A csokoládés és a kakaó is tartalmazza a teobromin nevű alkaloidot, amely mérgező hatással bír a macska szervezetére. |
| karalábé | Puffasztó étel, a cica pocakja nem/nehezen tudja feldolgozni, komoly szenvedést okoz neki a haspuffadás. |
| káposzta félék | Puffasztó étel, a cica pocakja nem/nehezen tudja feldolgozni, komoly szenvedést okoz neki a haspuffadás. |
| kelt tészta | Fájdalmas puffadást okoz, amitől a gyomor és a bélfalak akár meg is repedhetnek. |
| kolbászfélék (füstöltek és fűszerezettek) | Nem tesz jót a gyomruknak, gyomorhurut alakulhat ki. |
| kutyaeledel | Rendszeres fogyasztása alultápláltsághoz és szívbetegséghez vezethet, ráadásul csontok vannak ledarálva benne, ami macskáknál bélelzáródást okozhat. |
| makadámiadió | Toxikus anyagai az emésztőrendszert, az idegrendszert és az izmokat károsítják. |
| mazsola | Toxikus anyagai vesekárosítóak. |
| penészes, romlott étel | Számos toxikus anyag forrása, hányást, hasmenést okoz, számos szervet károsít. |
| szalámivég, műanyag felvágottcsomagolás | Bélelzáródást okozhatnak. |
| szőlő | Toxikus anyagai vesekárosítóak. |
| humán vitamin és gyógyszerkészítmények | Egész más hatást fejtenek ki állatoknál. Ha humán gyógyszerre van szükség, mindenképpen csak állatorvosi javaslatra adjuk a cicának. |
| BIZONYOS FELTÉTELEKKEL ADHATÓ A CICÁNAK | |
| bébiétel | Hagymát, hagymaport tartalmazhat, ami a macskákra mérgező lehet, ezért csak olyat keressünk, aminek az összetételében nem szerepel hagyma, hagymapor. |
| csont | A legtöbb csont szilánkosra törik, (pl. csirkeszárny, csirkecomb), akár át is szúrhatja a gyomrot vagy a beleket. Ezért csak olyan csontot adjunk a cicának, amitől nem lehet baja (pl. a csirkeláb lábfej része, csirkenyak, csirkefej) A csontok tápértéke minimális, inkább csak arra jó, hogy rágjanak a cicák, és a fogaikat használják. A túlzott csontadást kerüljük, mert bélelzáródáshoz vezethet. |
| ételmaradékok | Tápanyag-összetételük nem ideális, a napi maradékunk sokszor fűszeres, erősen sós, tele van hagymával, vagy puffasztó ételekkel (bab, káposza), amit egy cicának kerülni kell. Csak olyan ételmaradékot adjunk a macskánknak, ami nem tartalamz számára káros összetevőket. Pl: húsleves a benne főtt hússal és zöldségekkel, megmaradt rántotthús rizzsel, grillezett vagy nyers sajt, főtt tojás, túró, tökfőzelék, stb. |
| kenyér, tészta, szénhidrátok | A macskák gyomra nem alkalmas a szénhidrát emésztésére. Ezért kifejezetten nagy mennyiségben ne adjunk nekik kenyeret, tésztát, péksüteményeket. Ha főzeléket kapnak és liszttel van berántva, akkor az a kis mennyiség nem okoz gondot, vagy ha a húslevesben van pár szem tészta, azt is megeheti, de a legelterjedtebb és legrosszabb a tejbe áztatott kenyér, ami TILOS! |
| máj | Túlzott fogyasztása A-vitamin mérgezéshez vezet, amelytől az izmok és a csontok károsodnak. Néha, két hetente egyszer lehet, sőt KELL is a cicának májat adni. Természetesen nem a megmaradt csípős resztelt májra gondolunk, hanem egy falat májat megfőzni, minden fűszer, só nélkül, és így oda adni. |
| tojás | A nyers tojás adását a szalmonella fertőzés miatt kerüljük. Főzve adhatunk tojást a cicának, de egy avidin nevű enzimet tartalmaz, ami csökkenti az egyik B vitamin-fajta felszívódását, ez bőr- és szőrproblémákhoz vezet, ezért túlzott adása nem javasolt, Kéthetente egy tojás elegendő a cicának. |
| sertéshús, vaddisznó hús | A nyers sertéshús Aujeszky-vírust tartalmazhat. Macskánál idegrendszeri tüneteket okoz (ingerlékenység, nyugtalanság), melyhez bőséges nyálfolyás társul és egyenletlenül tág pupillák. A megbetegedett állatok a fertőződést követően legkésőbb egy héten belül bénulásos tünetek közepette elhullanak. Kizárólag megelőzéssel védekezhetünk ellene, mégpedig úgy, hogy sertéshúst nyersen (különösen a sertésgégében található nagy mennyiségű vírus) nem adunk az állatnak, KIZÁRÓLAG JÓL ÁTSÜTVE VAGY FŐZVE adható! |
| tej | Sok cica (és kutya) emésztőrendszere nem termel elegendő mennyiséget abból az enzimből, amely a tejcukor, a laktóz lebontásához szükséges. Ezért tehéntejből csak laktózmentes adható. Kecsketejet illetve savanyított tejtermékek (pl. kefír, joghurt) azonban bátran adhatók. |
| tonhalkonzerv | Néha egy-egy konzerv adható a cicának. Olyan, ami nem olajban, hanem vízben van, de nagy mennyiségben nem szabad vele etetni, mert az emberi fogyasztásra szánt tonhal más összetevőket tartalmaz, mint amire a cicának szüksége van, és alultápláltsághoz vezet. |




Csak néhány észrevételem lenne:
Nem teljesen tiszta, hogy mit értetek az alatt, hogy a kutyaeledelben ” ráadásul csontok vannak ledarálva(…), ami macskáknál bélelzáródást okozhat”. Ennek kapcsán megnéztem például annak a konzernek az összetevőit, amit én is addig etettem a cicámmal, amíg nem szólt a doki, hogy kezdődő fogköve van: Hill’s Science Plan. Ez elvileg nagyon sok húst tartalmaz, de ez hús és állati melléktermék. Ami nem más, mint az olyan dolgok, amik nem nagyon kelendőek a piacon: fej, vér, lábak stb. Ami _teljesen jó_, csak hozzá kell tennem, hogy azért az izomhús-tartalomra is ügyelni kell. Én sokszor megkóstoltam a konzervet (mégis, mit adok neki), és pl. ennél éreztem a kicsi csontdarabokat. Más konzerv sokszor tojáshéjat ad hozzá.
Én minden tápon vagy főtt húson tartott cicának ajánlanám, hogy hetente egyszer egyen csirkenyakat, mert ez egy természetes fogkefe. Nagy meló megtanítani rá a rágásra nem hajlamos macskát (nekem hónapok kellettek hozzá és nem is a nyakkal kezdtem), de megéri, mert utána szemmel láthatóan nagy örömét fogja lelni benne! (Cicalogika: mindig a legfinomabbal kezdeni, ez nálunk a csirkenyak.) Nálunk további nagy kedvenc még a csirkefej, de azt mi is inkább klopfoljuk.
Van egy jó tippem arra, hogyan lehet megállapítani, hogy túl sok csontot fogyaszt a cica. Nézni kell a cica székletét. Ha néha-néha kap csontot, akkor a székletben lesznek világosabb részek. Ez teljesen természetes, mert külön emésztődik meg, más a sorrend. Ami már bajt okoz, a túlságosan világos, fehér széklet, ilyenkor vissza kell fogni a csont mennyiségéből. Hasonlóan: ha túl sötét a széklet, nem kell egyből belső vérzésre gondolni, szimplán lehet a vörös hústól vagy a túl sok belsőségtől. Az tény, hogy a csont megfogja az állat hasát, ezért nem is naponta kétszer jár az alomra, hanem naponta, másfél naponta, két naponta, ahogy alakul.
Azzal is vitatkoznék, hogy a csontok tápértéke minimális. Esszenciális fontosságú még akkor is, ha csak kis részét teszi ki a macska menüjének és nem is ebből szerzi a legtöbb energiát. Sokan panaszkodnak, hogy ők jót akartak a cicának, ezért színhússal etették. Ennek mi lett a vége? Doki. A csont kalciumot, foszfort és rengeteg más fontos anyagot tartalmaz a cica számára, ráadásul teljesen jól emészthető. Ha nincs otthon csirkenyak, bármilyen más csontos hús (nyuszicomb, csirkecomb, csirkeszárny) megfelel, azokat érdemes leklopfolni vagy megfelelő darálóval ledarálni és a végén ellenőrizni, hogy vannak-e benne szilánkok. Persze vannak bizonyos szabályok, míg egy nagyobb kutya megeszik egy egész csirkét, addig a cica csak a nyakát eszi meg egyben.
Ismerni kell a cicát. Egy állatorvos mesélte, hogy az ő cicája csak a csont végén levő porcokat rágja le, a többit meghagyja. Az enyém nem tud vele mit kezdeni, de szokott kapni szárnyvégeket is, bár a múltkor galambnyakat és szárnyat kapott (az utóbbit inkább klopfoltam).
Természetesen én eddig mindig a nyers csontról beszéltem. A baleseteket a főtt és rosszul elvágott csontok okozzák. Mindig húsos csontot kell adni, mert az a hús felfogja a csontszilánkok egy részét, kényelmesebbb is nyelni.
Sztori: doktornővel beszélgetek a témáról (a kollégájának nincs kifogása a nyers hússal való etetés ellen ha ért is hozzá az ember, de most épp akkor értünk rá, amikor a nő rendelt), aki tűzzel-vassal irtaná ezt az etetési módszert, inkább adjak neki Hill’s vagy konzervet (amit egyébként rosszul emészt a macskám) vagy FŐZZEM meg a nyakat, mielőtt odaadnám a cicának. Pedig ugye pont a főtt csont okozza a legtöbb bajt, máshogy törik, keményebb stb. Pedig ehhez nem kell diploma, főzni kell néha, hogy tudja az ember… Ezzel csak azt akarom mondani, hogy több orvos véleményét kell kihallgatni ezzel kapcsolatban, ill. kevés orvos foglalkozik rendesen az állat táplálásával és szükségleteivel, inkább azt tanulják, hogy milyen betegségre milyen táp kell.
Miért nem jó a cicáknak a vastartalmú vitaminkészítmény? Ha elegendő belsőséget és vörös húst fogyaszt az állat, persze, nincs szüksége utánpótlásra, de tipikusan a macskaeledelekbe szoktak tenni hozzáadott vasat it. A cica Béres cseppben is van. Főleg azoknak van szüksége ilyenekre, akik vagy sok hússal (pl. a BARF-ozók) vagy sok főtt hússal etetnek és elsősorban szárnyast.
Én több helyen úgy olvastam, hogy a tojásfehérje nem jó a cicának, tojássárgája mehet, de nem voltak tudományos igényűek ezek a forrásaim, ennek utána kell olvasni.
Azzal én is egyetértek, hogy ne adjunk semminek se nyersen disznóhúst. Azt viszont hozzá kell tennem, hogy a nyugati országok nagy részében az “ipari” sertéshús mentes a betegségtől. Magyarország is ide tartozik, viszont a keleti szomszédaink már nem. És ki tudja, mikor kapunk import húst magyaros logó alatt.
Kedves Törpecica!
Köszönjük az észrevételeidet.
Mi magunk is csak „okoskodni” próbálunk, hisz nincs egy egzakt tudomány,
ami a macska etetésével foglalkozik, és megmondja mi a helyes út.
Sajnos.
Sok utána olvasás és saját tapasztalat amit itt összegyűjtöttünk.
A te észrevételeiddel kapcsolatban tennék néhány megjegyzést.
Bár a nyers húsos etetés most nagy divat, de szerintem rengeteg veszélyt rejt magába.
Ahogy te is írod, tőlünk nyugatra emberi fogyasztásra alkalmatlannak minősítik az Aujeszky vírussal fertőzött sertéshúst,
míg sajnos nem tőlünk keletre, hanem már Magyarországon sem vizsgálják erre, és mivel emberre nem ártalmas, simán árulható emberi fogyasztásra fertőzött sertéshús a hentesnél.
Ezért ugye a sertést megfőzzük mindig.
Azonba én kb. 10 hentesnél jártam, vidéki, városi vegyesen. Mind ugyanazzal a késsel vágta, ugyanazon a deszkán a sertéshúst amivel aztán a csirkét, marhát.
Tehát csak akkor lehetsz benne biztos, hogy nem a vírussal fertőzött a csirkéd, marhád ha te vágtad otthon, vagy zsidó hentesnél veszed, mert akkor tuti nem találkozott sertéshússal.
(Viszont ők meg kikóserozzák, és talán sós, de lehet, hogy csak a májra vonatkozik ez . . . )
A többi hentesnél megfertőzödhet a csirke is, marha is a sertéshústól.
Tehát én ezért mindent főzve adok nekik.
Csirkét is, marhát is, sertést is, csontot is.
Ez a biztonságos.
A bélelzáródást úgy értjük a sok csontra, hogy pl. a kutyatápok rengeteg darált csontot tartalmaznak,
és egy cica pocakjában ez a nagy mennyiségű porított, darált csont könnyen bélelzáródást okozhat, ha összeáll.
Ezért sem szabad, ha valahol van cica is és kutya is, hogy a száraz kutyatápból egyen a cica.
Én is adok nekik csontot, hetente egyszer, macskánként egy csirke nyakat főve, egészben.
Gyönyörűen meg is eszik.
A csirkefej még jobb (a csőrét le kell szedni), csak az gusztustalan, és nincs gyomrom hozzá.
Mi maradtunk a nyaknál.
Azonban minden másról amit írsz, szárny, comb, én lebeszéllek.
Nem kockáztatnék, hogy rosszul törik mégis, és szaladhatsz az ügyeletre, ha épp észre veszed időben.
A nyakkal meg a fejjel nincs ilyen gond, elég az nekik, ne kockáztass.
A ledarálásukkal az a gondom, amit feljebb írtam, jobban össze tud állni a pocakjukban, beleikben, mint egy dugó, és bélelzáródást okozhat.
Meg darálva már a rágás élménye sincs meg nekik.
Szerintem a heti 1x kapott csirkenyak/fej, amit ők rágnak el a legjobb nekik, felesleges más csontot darálgatni nekik, és veszélyt is rejt magában.
Nekünk is nagy meló volt, mire találtunk megfelelő hentest, de végül sikerült jó forrásokat felkutatnunk. Az áruházakban kezdtem először (amikor még főtt húst kapott, gyakran vettem neki áruházakban húst), ott mutatták is, hogy kés-vágódeszka ugyanaz. Viszont vannak nagyon jó hentesek. Baromfit mi mindig olyan helyről szerzünk be, ahol csak baromfival foglalkoznak. Budapesten lehet válogatni, de nem mindenhol meggyőző a kínálat. Vannak olyan helyek, ahol sokféle hús tartása esetén nagy hangsúlyt fektetnek a higéniára – na ezekre tényleg vadásznom kellett, de végre találtunk olyan helyet, ahol tényleg külön kést, bárdot, vágódeszkát és egyebet használnak, max. a mérleg ugyanaz, de arra papírt tesznek. Mi az egyik török hentest is felkerestük, vele is elégedettek voltunk, tőle garantáltan friss húshoz lehetett jutni.
A csirkefej tényleg gusztustalan, de ha egyszer szereti, akkor egye. 🙂
A nyers étrend tényleg kimondottan sok tudást és kutatómunkát igényel, de nem jelenti azt, hogy csak akkor tudsz nekiállni, amikor már egy doktori disszertációt tudsz belőle megírni. Az ember mindig tanul. Például a legelején még nem tudtam, hogy nem érdemes nyers darált húst (főleg szívet) adni az állatkáknak, mert így nagyobb felületen tud a taurin oxidálódni, így a cica szervezete nem fog elegendő mennyiséghez jutni. Ha addig daráltan adtam volna neki a szívet, akkor abbahagytam volna.
Nem tudom, hogy a kutyatápok mennyi darált csontot tartalmaznak, nem kéne túl sokat. Ha a napi étrend kiegyensúlyozott, tehát a 10-15%-a csont, akkor nem kéne bélelzáródásnak történnie (egyébként én inkább a hosszú szőre miatt féltem ettől, pedig rendszeresen fésüljük-furmináljuk, etetjük szőroldóval). Természetesen ha egy cica nincs hozzászokva a csonthoz, megeshet, hogy pár napig nem megy alomra, mi is nagyon sokáig szoktattuk a sajátunkat. A csupán hús-csont kombinációt én sem tartom előnyösnek, mert ettől nagyon kemény lesz a széklet, de mondjuk nedves táp mellé időnként kiegészítőnek megfelelő. Mi együtt tartunk belsőség-csont étkezéseket, mert így nem fogja meg a hasát. (Van egy olyan érzésem, hogy azért ment sokszor a cica hasa a konzervtől, mert sok belsőség kerül bele.) De hangsúlyozom, nekünk rendszeresen kell neki csontot adni, nem heti egyszer-kétszer fogkefeként.
A galamb-akció le lett fújva, mert egészben csak a nyaka kellett neki, a többit klopfolnom kellett.
Én a főtt csont etetését nem tartom jó ötletnek. Veszélyes, ráadásul csökken a tápértéke. Ha szerinted akár egy galambszárny is gondot okoz egy maine coonnak, akkor a főtt csont potenciális veszélyt jelenthet. Mert a főtt csont tényleg szilánkosra törik, keményebb is. Még szerencse, hogy “húsbevonata” van, az valamennyit felfog.
http://rawfed.com/myths/
Én ezt a honlapot tudnám ajánlani. Alapvetően kutyás. A kutyák emésztése és szükséglete tényleg eltér a macskáéktól, de a nagy része még így is igaz mindkét fajra. A kutyás közösség szerintem nagyobb és felkészültebb, mint a macskás, nagyon sok táblázatot náluk találtam meg. Magyarországon inkább a BARF-közösség a nagyobb, abból is a kutyás.
Ha jól emlékszem, úgy egy fél éve etetjük így a cicát. Természetesen még nem látható a tényleges eredménye néhány általánoson kívül, ezt majd akkor tudom elmondani, ha komolyabb betegségek nélkül jó sok évig lesz velünk.
Több mint 20 éve tartok macskát, fajtatisztát is. Egy vérbeli macskás aki könyvet is publikált mondta nekem személyesen, hogy amelyik macska bírja a tejet és szereti gond nélkül ihatja. Ez a tapasztalat is.
A macskák köztudottan az egér mellett amennyiben éhesek akár patkányt is esznek. Ezeknek a rágcsálóknak nem szilánkos a csontja? Minden csont köztudottan szilánkosra törik hacsak nem hiányzik belőle 100%-ig a calcium.
Jelenlegi egyik cicánk heti szinten eszik válogatás nélkül csirkecsontot és éppen a 14-ik életévét tapossa, kiváló egészségnek örvendve.
A kutyatápról több állatorvossal is konzultáltam, volt köztük megyei vezető állatorvos és egybehangzóan azt mondták amennyiben a macska megeszi nyugodtan adhatunk neki. Sőt a cicák azt jobban szeretik mert sokkal szaftosabb.
Egyébként pedig a macskatápban is van darált csont sokszor nagyobb, mint a kutyatápban.
Ezt pedig saját szemmel láttam a Masterfoods Szentesi gyárában.
Egyébként saját magunk is meggyőződhetünk erről én a következőképpen jártam el:
Elolvastam egy fajta táp macska és kutyakonzervének összetevőit. 2 adalék tért el ezreléknyivel ami a kutyáknál és macskáknál eléggé jelentéktelen eltérés.
Kedves Balinéz!
Első körben tisztázzuk le, hogy attól, hogy valaki könyvet ír, még nem jelenti azt, hogy ő jobban tudja a dolgokat.
Holnap Ön is írhat egy könyvet a macskatartásról és kiadhatja, de reméljük ilyen kevés és téves információval nem fogja megtenni.
Való igaz, amelyik cica bírja a tejet, az ihat, ha szereti. Kevesen, de bírják, főleg minél kisebbek, annál jobban bírják, és felnőtt korukra tűnik el a szervezetükből az az enzim ami a laktózt le tudja bontani. Gondoljon csak bele. A tejivás nem is normális dolog, melyik állat iszik a természetben felnőtt korában tejet? Az embert leszámítva. Azonban sokszor a gazdik itatják a kijárós cicát tejjel, a cica nem alomba piszkít, és nem is látják, hogy borzasztó hasmenést kap tőle az állat. Mivel mi itt nem egyedileg adunk tanácsot, biztonságos információkkal kell szolgálnunk, és az a megnyugtató, ha a tej, amit adunk nekik, laktózmentes. Így ha látjuk a kakiját, ha nem, biztosan nem okozunk gondot neki a laktózmentes tejjel.
Természetesen minden csont törhet szilánkosra. Azonban a frissen elkapott egér, patkány, aki még „meleg”, mikor a macska megeszi, egész másképp törik a csontja, mint egy hűtőben tartott, vagy megfőzött csont, ami elveszíti a rrugalmasságát. Tehát nem ugyanarról beszélünk a két esetben. Ettől még biztos a természetben is van olyan, hogy egy egér csontja szilánkosra törik, és megfullad tőle az állat. Az embereknél is biztosan van olyan, hogy megfullad a halszálkától. Ritkán, de előfordulhat. Épp ezért, az a biztonságos, ha elkerüljük ennek a balesetnek a lehetőségét, és nem etetjük szilánkosra törő csonttal az állatot. Semmivel sem nehezebb a Tescóban azt mondani, hogy kérek két csirkenyakat, a csirkeszárny helyett, és máris nem kockáztat.
Örülünk, hogy az Ön cicája már 14 éves, és egészséges. A minap hallottam valakiről, akinek szintén nagyon idős a cicája, és egész életében csak nyers sertéshúst evett, amit ugye tudunk, hogy szigorúan tilos adni az állatnak. Szerencsés Ön is, és ez az illető is, akiről írtam, és a cicáik is. Eddig. Én pl. szedtem már a kutyám torkából csontot, mert fulladozott tőle. Már nem emlékszem rá, hogym ilyen csont volt, 25 éve történt, még gyerek voltam, csak láttam, hogy fullad, próbálja kiköhögni, nem sikerül, és közben majd kiesik a szeme az erőlködéstől. Benyúltam a szájába, és szájpadlásába a garat kezdeténél bele volt fúródva a csont. Ha ez 10 cm-el lentebb akad meg, nem tudok rajta segíteni, és mire ilyenkor az ember eljut az orvosig, már nem él az állat.
Nem értem miért kell kockáztatni, ha lehet adni nem szilánkosra törő csontot a cicának, akkor inkább azt adjunk, és véletlenül sem lesz belőle baleset.
Ön a megyei állatorvos ismerősének hisz, és mit gondol akkor, a több száz, több ezer tápgyártó cég rendelkezik téves információval, és gyárt hibásan nem elég szaftos macskatápot? Az Ön egyszem ismerőse véleménye áll szemben több ezer emberével, és mégis neki hisz?
Ha egyszer egyszer beleeszik a cica biztos nem lesz baja tőle, de mi még mindig nem javasoljuk, hogy rendszeresen kutyatápot egyen.
Több oka is van, de pl. a kutyatápokban nincs taurin, ami a macskának létszükséglet a szív megfelelő működéséhez.
Nem értem, ha elmegy vásárolni állatáruházba, miért okoz gondot Önnek, hogy kutyatáp helyett macskatápot tegyen a kosarába, ha egyszer macskái vannak.
Az hogy elolvasta 1! macska és 1! kutyaeledel összetevőjét, dícséretes, hogy legalább próbál informálódni. Nem ez a jó módja, és nem elég széles spektrumú az információ szerzési forrása (internet????) de legalább megpróbálta.
Ha figyelmesen olvasta volna oldalunkat, akkor feltűnik Önnek, hogy alapvetően mi sem a macska sem a kutyatáppal történő etetést nem javasoljuk. Egy komplett menüpont van arról, hogy étellel etessük az állatot, kérem időzzön el azon az oldalon.
Hosszabb időt fog igénybe venni, mint az 1 kutyatáp és 1 macskatáp zacskójának az elolvasása, de higgye el, megéri, hasznos információk birtokába fog kerülni, és Önre fér.
Végezetül ez jutott eszembe rebellis, világgal szembe menő, „csak azért sem azt csinálom” hozzászólásáról:
„ Egyesek keserű, haragos, gyűlölettel teli világban élnek. . . ..
Mások barátságos, gondoskodó, szeretettel teli világban . . . .
Ugyanabban a világban.”
Jose N. Harris
Hello.
Mivel en is tobb 20 eve tartok macskat(volt,hogy tobb macskat is egyszerre) most csak 1 brit rovidszorum van,de voltak perzsak is es hazi macskak is.Nagyon felek a fulladastol ezert meg a neha adott halkonzervben is osszetorom a kis szalkakat.Azt szeretnem kerdezni,hogy a csirkenyakat celszeru megfozni a macskaknak vagy nyersen adhato?Nagyon ritkan,de szokott kapni nyers csirkemell darabokat(amit vagas kozben kikonyorog)azt szabad adni?Egyebkent szinte csak alutasakos macskaeledelt kap ami eleg szaftos:)vagy szaraz eledelt.Koszonom:)Szilvia es Taylor(cica)
Kedves Szilvia & Taylor cica! 🙂
Ha egyébként is szoktál adni a cicának nyersen csirkemellet, akkor adhatod neki nyersen a nyakat is.
Én mondjuk lebeszélnélek a nyers húsos etetésről, mert sajnos a hentes üzletekben nem kezelik kellő körültekintéssel külön a sertés és a csirkehúst.
Ugyanazon a deszkán vágják, ugyanazzal a késsel.
Tehát rákerülhet az Aujeszky vírus ily módon a csirkére is.
A salmonelláról már ne is beszéljünk . . . . . hasonlóan kockázatos nyers baromfihús etetésekor.
Én félek ezektől, nem érzem tökéletes biztonsággal kivitelezhetőnek, ezért mindent főzve adok a cicáknak.
A zacskós szaftos, és a száraztápos etetés hátrányairól olvashatsz ebben a menüpontban:
https://mainecooncica.wordpress.com/etetes-2/etetes/
Ha jót akarsz a cicádnak, javaslom főzz neki! 🙂
A TÁPLÁLÁS menüpontban fogsz találni leírásokat, hogy mit, hogy érdemes főzni a cicáknak.
Nem bonyolultak, és hosszú ideig egészséges marad majd a cicád a VALÓDI ételektől.
Hahó és üdv! Nagyon megörültem ennek a honlapnak, mert nemrég hozzánk került egy három-négy hónapos kerti kiscica, akinek most rettentő hasmenése van. Már voltunk orvosnál is, de gyógyszereken kívül nem beszélt a táplálásról, ill. száraztápot említett. Itt olvastam elszörnyülködve, hogy nem szabad a tápokat váltogatni egyik napról a másikra, én viszont…a száraz tápot kint hagytam előtte egész nap, majd néha konzervet adtam neki, néha házi kosztot, majd vettem egy másik száraztápot, amit hirtelen, minden átmenet nélkül adtam neki… A kérdésem az, hogy lehet házikosztot száraztáppal együtt adni, ill. konzervet és száraztápot? Most éppen túró+rizs+főtt répa (pici csirkehússal) diétás keveréket kap, de ezután mit adjak neki ilyen hasmenés esetén? Az állatorvos ráadásul most bélgyulladásra való száraztápot javasolt. Én szívesen főzök, de napokig nem adhatom csak ezt! Köszönet és hála a szíves válaszotokért.Andrea
Kedves Andrea!
A hasmenés néhány napig „megengedhető” csak, ha nem múlik, komoly kivizsgálást igényel, mert könnyen kiszáradhat tőle a cica, akár csak az emberek.
Az én cicáimnak is volt hasmenéses „időszaka”.
Leírom a mi esetünket, mert egy példán keresztül jobban tudom érzékeltetni a problémát.
Komoly próbálgatás, megfigyelés kellett hozzá, hogy kiderüljön mi okozza.
Első körben orvoshoz szaladtunk, kapott, antibiotikumot, meg minden féle gyógyszert, meg ajánlották ezt a se szaga se bűze tápot, amiből 3 nap alatt egy szemet sem volt hajlandó enni. (Valami RC táp volt, kimondottan emésztőrendszeri érzékenységre.) Aztán kevertem bele neki házi kosztot, és úgy piciket evett, de egy hétnél tovább nem kísérleteztem azzal a „fűrészporral” tovább.
Végül én elhagytam nekik minden műkaját, és főtt húst kaptak főtt rizzsel. Napokig ugyanazt.
Egyszerre mindig csak egy tényezőn változtattam. Kaptak 3 napig FŐTT!! sertéshúst rizzsel, aztán a sertést marhára cseréltem, aztán a rizst almára, aztán a marhát halra, és mikor a csirke bekerült a táplálékukba a hasmenés újra megjelent.
Próbáltam más szárnyast is, kacsamájat pl., attól is ugyanúgy hasmenésük van. (Nem a szárnyas állattal van a baj, hanem azt a sok szemetet nem bírja a cicák gyomra (sem), amivel etetik a szárnyasokat.)
Én gondoltam már rá, hogy egy általam otthon nevelt csirke, aki nem evett tápot, attól is hasmenést kapnának-e a cicák, de ennek kipróbálására még nem került sor . . . . .
Szóval néhány napig ugyanazt az ételt kapja, és vagy csak a köretet, vagy csak a húst változtasd neki, így tudod kikísérletezni, hogy mi lehet amire érzékeny.
Természetesen lehet, hogy nem étel okozza problémát, lehet egy csúnya bélfertőzése, ehhez széklettenyésztést kell neki csináltatni.
Férgesség is okozhat hasmenést, de gondolom (remélem) féreghajtót adtatok már neki.
Én találtam egyszer egy csöppséget, nyakig kakis volt a nadrágja, és valamit vizsgáltak rajta, de mire megjöttek az eredmények ettől rendbejött, ezt adtam neki (Gastroferm) ww.petdrogeria.hu/web/node/102
Szóval sok oka lehet a hasmenésnek, de ha az orvos sötétben tapogatózik, és nem javul a cica állapota, akkor gondolj az ételallergiára is.
Kérdésedre válaszolva, igen, adhatsz neki szárazat a házi kosztba keverve, de nincs értelme elrontani, a finom kajcsit száraztáppal.
A képek között találsz sok ötletet, hogy mit adjál neki enni. Ha hasmenésük volt valamitől (próbálgattam, hogy a csirkenyaktól is lesz-e hasmenés – lett, igen), szóval akkor utána én mindig rizst adtam főtt hússal, hogy minél előbb rendeződjön a pocak probléma.
Ha mégis etetsz szárazzal, akkor valóban keverned kell mikor az újra rászoktatod őt.
A konzervekkel nem szokott ilyen jellegű probléma lenni, de egyéni érzékenység előfordulhat.
Drukkolunk nektek, és ha bármi kérdésed van még, írj bátran, örülünk, ha tudunk segíteni.
Szia! Hazaérve az utcan egy cicat találtam nagyon éhes volt.Adtam neki tápot azt nem akarta enni, majd tasakos cica eledelt probáltam amit behabzsolt.Sajnos ment a hasa .Nagyon aranyos bújos cica,be is fogadtam es elvittem állatorvoshoz.Kapot antibiotikumos inj. féreghajtó tbl. és reg./este probiatikumos pasztát kellet adnom neki.Picit jobb lett de azt vettem észre,hogy a tasakos/konzerv cica kaját szereti és inkább ez laktatja viszont ettől hígabb a széklete. Pedig a szaftból kimosom a husit és barnarizst főzök neki és továbbra is híg a széklete.A cicabóltba n Premiere konzervet ajánlották ,attól is ez a probléma állt fent.Ráadásul most rá is unt.Már megkapta az oltását ,vért is vettek tőle:hiv-,és a fehérvérsejt szám is rendben volt. A brit cicánál nincs ilyen gondom mert ő kezdettől fogva tápot kap
és sós lében lévő tonhalat amit át mosok vízzel mielőtt adnám neki.A szeklete renben .A talált cica rengeteget kakil és pisil.Milyen cica kaját adjak neki? Addig nem is tudom felvinni a lakásba amíg ez nem rendeződik mert a hígabb kaki elkaparásakor neha beleér a lába és szétkeni a lakásban.Tudnál nekem segíteni!
Szia! Főtt csirkemellet rizzsel. Ha éhes lesz, majd megeszi. Add neki oda több alkalommal is. Ha tápot akarsz, akkor meg ne váltogasd, hogy egyik nap ilyen, másik nap másféle, mert attól is megy a hasuk. Egy félét kapjon, amíg nem rendeződik a helyzet és jobb lenne, ha az nem konzerv/tasakos lenne. HA csak ennyi a baj, akkor remélhetőleg ettől megoldódik. Ha pár nap alatt sem, akkor megint állatorvos.